kampanie Adwords
pixabay.com

Na czym zarabia Google? Jeśli zastanawiałeś się, skąd bierze pieniądze technologiczny gigant, to mamy dla ciebie odpowiedź.

Znacie starą zasadę, że jeśli coś jest za darmo, to ty jesteś towarem? Tak działa wielka korporacja z której wyszukiwarki korzystasz każdego dnia.

Produktem są informacje o tym, czego szukasz w internecie.

Wyszukiwanie na Google jest darmowe. Jeśli wpisze w okienko wyszukiwania frazę „ulga na start ZUS” to w sekundę uzyskasz listę linków do ponad 300 tys. stron.

Sekretem Google jest tak skonstruowany algorytm, że na pierwszej stronie wyników dostaniesz linki do najbardziej wartościowych stron.

Nie musisz tracić cennego czasu – Google podaje ci wszystko na tacy.

google ads
pixabay.com

Na czym zarabia Google – wielka trójka

Gdzie w tym pieniądze?

Biznesowy sekret gigant z Kalifornii omawia na swoim blogu Neil Patel, ekspert od marketingu internetowego (neilpatel.com/blog).

Model biznesowy Google opiera się na trzech graczach:

  • użytkownikach
  • przedsiębiorcach
  • wydawcach

Użytkownicy, to każdy z nas. Mamy darmową, szybką i skuteczną wyszukiwarkę. W Google możemy znaleźć odpowiedź na każde pytanie.

Przedsiębiorcy mogą dzięki Google sprzedać więcej swoich produktów lub usług.

Wyszukiwarka oferuje im informacje jakich słów kluczowych szukają użytkownicy. W grę wchodzą dane o milionach użytkowników. To gigantyczna baza danych o tym, jakich informacji potrzebuje każdy z nas.

Ludzie biznesu – od właścicieli firm jednoosobowych po wielkie spółki akcyjne, nie tylko z branży e-commerce – mogą idealnie dopasować reklamę do zainteresowań użytkowników.

Używają do tego modelu Google Ads (to dawne kampanie AdWords).

Rozliczenie z Google odbywa się w systemie Pay Per Clic (PPC). Reklamodawca płaci tylko za kliknięcie w link prowadzący do jego witryny. Cena wynosi od kilku groszy do kilkunastu złotych najbardziej obleganych fraz (np. „ubezpieczenie samochodu online”).

Korporacja zarabia również na reklamach, które wyświetlają się na innych kanałach, np. YouTube czy Gmali, Google Maps lub mobilne aplikacje.

Neil Patel podkreśla, że siła tych reklam bierze się z dopasowania ich do twoich potrzeb. Nie ma tu przypadkowości.

google adsense
pixabay.com

Na czym zarabia Google – góra pieniędzy z reklamy

Google ma olbrzymie pieniądze z reklamy. Ich góra cały czas rośnie.

116 bilionów dolarów – tyle korporacja zarobiła na reklamach w 2018 roku. Dla porównania – w 2015 zarobek wyniósł ponad 67 bilionów, w 2010 roku „tylko” 28 bilionów (dane za Statista.com).

Jednocześnie jeśli publikujesz w sieci, to Google da ci zarobić.

Każda osoba publikująca treści w internecie może je zmonetyzować. Dzieje się tak, kiedy przystąpi do programu AdSense – na jego witrynie pojawią się reklamy dopasowane do publikowanych treści.

Jeśli publikujesz i jesteś w AdSense, to dostaniesz pieniądze za kliknięcie w link w reklamie.

Co ciekawe, Google zarabia coraz więcej pieniędzy poza reklamą. Według Statista.com, Google miało z innych źródeł 15 proc. zysków. To pieniądze m.in. z aplikacji, sprzedaży w ramach aplikacji, usług TV czy licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here