praca zdalna
unsplash.com

Praca z domu potrafi być nie lada wyzwaniem. Szczególnie dla osób przyzwyczajonych do wykonywania zadań w firmie. Sprawdź, jak nie zginąć mając pracę i życie prywatne pod jednym dachem.

Mejle do wysłania, projekt do dokończenia, analiza biznesplanu już nie może się doczekać realizacji, a tu dzieci domagają się uwagi, trzeba pomyśleć też o zrobieniu jedzenia i posprzątaniu …

Praca z domu wymaga dużej koncentracji uwagi i zręcznego omijania zagrożeń. Przy odrobinie wysiłku zachowasz jednak produktywność, a może nawet ją poprawisz.

Co mają robić osoby, które pracują zdalnie lub wykonują telepracę?

Oto wskazów ze strony www renomowanej brytyjskiej telewizji BBC.

telepraca
unsplash.com

Praca z domu. Praktyczne wskazówki, jak ją zorganizować

Poniższe punkty na pewno przydadzą się nowicjuszom w dziedzinie home office. Mamy nadzieję, że skorzystają z nich również weterani pracy z domu. Zaczynajmy!

1. Rozwiń komunikację z bazą

Pracując z domu nie masz bezpośredniego kontaktu z przełożonymi. Dlatego autor raportu, Bryan Lufkin, radzi zachować możliwie idealną komunikację z szefami.

Rzecz w tym, żebyś wiedział, jakie masz zadania i z czego będziesz rozliczany.

Zapytaj swojego kierownika, czy nie przeszkadza mu 10-minutowe połączenie na początku i końcu dnia pracy. Często takie rozwiązanie po prostu nie wpada do głowy menedżerom – radzi prof. zarządzania Barbara Larson

Komunikacja na odległość z zasady bywa trudniejsza. Dodatkowo ty i twoi szefowie możecie nie być przyzwyczajeni do takiego stylu pracy. Cała firma może nie mieć doświadczenia w pracy zdalnej.

Dobrą praktyką najlepszych pracowników zdalnych jest częsty kontakt z przełożonymi i współpracownikami przy użyciu różnych narzędzi (telefon, Skype, Zoom).

2. Traktuj pracę z domu poważnie

Niektóre osoby marzą, żeby przez cały dzień w domowej pracy przechodzić w piżamie.

To nie jest najlepszy pomysł.

Weź prysznic i ubierz się. Traktuj to jak prawdziwą pracę – mówi prof. Larson.

Zalecanym rozwiązaniem jest zaaranżowanie miejsca do pracy. Wydziel fragment mieszkania przeznaczony tylko do celów zawodowych.

Wystarczy kawałek biurka lub stołu. Ważne, żeby później ta przestrzeń kojarzyła się z pracą. Mówiąc konkretnie: czytasz książki dla przyjemności, jesz czy oglądasz filmy w innym miejscu.

Dodatkowy atut: pozostali domownicy będą wiedzieli, że jeśli jesteś w miejscu przeznaczonym do pracy, to pracujesz. Wtedy nie należy ci przeszkadzać.

praca w domu
unsplash.com

Praca z domu – jak wyjść z „biura”?

3. Stawiaj mur między pracą a czasem wolnym

Największy minus zgłaszany przez osoby pracujące zdalnie?

Brak wyciszenia po pracy. Trudno oddzielić życie zawodowe od życia domowego skoro oba toczą się pod tym samym dachem.

Taki problem mają nawet osoby, które od lat uprawiają telepracę.

Dlatego warto opracować psychologiczne „otwarcia” i „zamknięcia” drzwi w domowym biurze. Np. zacząć dzień od czytania książki, a zamknąć treningiem. To będą sygnały do rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Dzięki nim twój umysł będzie również nastawiony na pracę i łatwiej odepchniesz pokuszę zajęcia się np. gotowanie obiadu, sprzątaniem czy innymi domowymi obowiązkami.

4. Dbaj o kontakty ze współpracownikami i zdrowie

W pracy na odległości może też doskwierać samotność. Autor BBC sięga po konkretne dane.

Z badań firmy Buffer z ubiegłego roku, wynika, że to druga największa dolegliwość osób pracujących z domu – skarżyło się na nią 19 proc. z 2500 pytanych.

Jeśli cała firma przeszła w tryb pracy zdalnej z powodu zagrożenia koronawirusem, niezłym rozwiązaniem są pogawędki online czy nawet wspólne „jedzenie” lunchów przez Skype’a.

Takie przeniesienie życia biurowego do sieci, może wydawać się dziwne. Jednak jeden z rozmówców BBC zauważył: ta cała sytuacja jest dziwna, więc czemu nie!

Praca z domu może być dla wielu osób stresująca na dłuższą metę – jeśli są do niej zmuszone przez okoliczności. Dlatego warto szczególnie zadbać o możliwie zdrowy tryb życia, np. nie zajadać się śmieciowym jedzeniem.

Praca z domu może przynieść bardzo duże korzyści tobie i firmie. W ankiecie firmy FlexJobs, 65 proc. z 7000 pytanych pracowników stwierdziło, że jest bardziej produktywnych robiąc z domu.

Dlaczego? Mają mnie przerw na pogawędki z kolegami, polityka biurowa zmniejszona jest do minimum i odpada stres związany z dojazdami do firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here