telepraca
unsplash.com

Praca zdalna lub telepraca, czyli wykonywanie obowiązków zawodowych z domu, jest coraz bardziej popularna. Doradzamy, jak zorganizować pracę, żeby nie polec.

Coraz więcej osób będzie pracowało poza siedzibą firmy. Nie tylko z powodu nadzwyczajnych sytuacji, jak np. zagrożenie koronawirusem.

Popularność zyskuje też telepracazapisana w Kodeksie pracy forma wykonywania obowiązków służbowych poza zakładem (praca zdalna nie jest uregulowana w przepisach).

Bez względu na to jak dogadasz się z pracodawcą (przeczytaj, co musi zawierać treść umowy o pracę), to przeniesienie obowiązków służbowych do domu może być poważnym wyzwaniem. 

Bez wprawy, wiedzy i doświadczenia łatwo się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy sprawdzone reguły pracy zdalnej.

praca w domu
unsplash.com

Telepraca i praca zdalna – 3 zasady przetrwania

Część osób łatwiej odnajdzie się pracując z domu, a dla innych biuro będzie lepszy rozwiązaniem, w którym pracuje się im lepiej.

Jednak podstawowe zasady pracy zdalnej pozostają bez zmian.

  1. Zarezerwuj czas na pracę i chroń go

Standardowa sytuacja: wychodzisz codziennie rano z domu do siedziby firmy i spędzasz tam 8 godzin. Potem wracasz do domu i jeśli nie jesteś pracoholikiem (lub nie gonią cię terminy) masz czas wolny.

Oczywiście wiele zależy od branży. Np. dziennikarz czy specjalista do spraw marketingu nie kończy pracy wraz z wyłączeniem komputera. Zazwyczaj nadal obraca w głowie pomysły na artykuły lub idee content marketingowe. Podobnie przedsiębiorca prowadzący firmę jednoosobową.

To są jednak wyjątki. Większość z nas ma jasno ustalone granice między pracą, a życiem prywatnym.

Praca zdalna burzy ten mur. Swoje obowiązki wykonujesz tam gdzie prowadzisz życie osobiste.

Dlatego łatwo o chaos – jedną ręką odpowiadasz na mejle, a drugą mieszasz zupę lub prasujesz. Lub jeszcze gorzej: jeśli nie masz na głowie terminowego zadania, to możesz wstać z łóżka zbyt późno i dzień „pracy” strawić na oglądaniu filmów na Netflixie lub przeglądaniu w nieskończoność statusów znajomych na Facebooku.

Oto recepta:

  • wyznacz czas, który poświecisz wyłącznie na pracę. Np. zdecyduj: od godz. 8 do 12 będę intensywnie pracował (tak, jak w biurze)
  • to czas tylko na zadania służbowe. Żadnego sprzątania, gotowania, zakupów, zabawy z dziećmi
  • obowiązki domowe możesz załatwiać w przerwach. Technika Pomodoro zakłada, że po 20-25 minutach skoncentrowanej pracy robisz 5 minut przerwy, a po 3-4 takich sesjach jest czas na 20-25 minut przerwy (to świetny sposób na organizację czasu pracy!)

Czas na pracę powinien być święty! W firmie masz łatwiej – w domu musisz sam o to zadbać.

telepraca a praca zdalna
unsplash.com

Praca zdalna – sojusznicy na wagę złota

2. Zdobądź sojuszników

Nie wygrasz tej wojny bez sojuszników!

Bardzo często domownicy nie rozumieją, że choć zostałaś w domu, to jesteś w pracy. Musisz skoncentrować się na wykonaniu swojej roboty.

Nie jest to czas na zabawę w perfekcyjną panią domu, porządki, gotowanie i rozrywki.

Dlatego porozmawiaj ze swoimi bliskimi. Wyjaśnij na czym polegają twoje obowiązki. Przekaż w jakich godzinach ciebie „nie ma”, bo jesteś w pracy. Ustalcie wspólnie reguły i przestrzegajcie ich.

To znaczy, że jeśli kończysz o 15, to rzeczywiście nie wracasz później do pracy tylko masz czas dla dzieci, partnera, domu. Z drugiej strony cała rodzina wie, że do wyznaczonej pory nie można ci zawracać głowy.

Komunikacja jest w tej sytuacji – jak zwykle – kluczowa.

W ten sposób oszczędzisz sobie nerwów, niepotrzebnych sporów i niejasności.

3. Zorganizuj miejsce pracy

Dobrą praktyką jest wygospodarowanie miejsca przeznaczonego tylko na pracę. Co to znaczy?

Tam gdzie pracujesz, to tylko pracujesz. Nie jesz, nie oglądasz filmów, nie robisz innych prywatnych rzeczy.

Wybrałeś ławę stojącą w kącie pokoju? Chcesz obejrzeć wieczorem film, to zabierz laptopa na kanapę. Czas na drugie śniadanie? Zjedz je w innym miejscu, ale nie tam gdzie pracujesz.

Kiedy masz pracę zdalną, to trudno rozdzielić życie osobiste od zawodowego. Zorganizowanie miejsca pracy zapewni ci minimum higieny psychicznej.

W przypadku telepracy, to wszystko jest – przynajmniej teoretycznie – bardziej sformalizowane. Twoje miejsce pracy musi spełniać rygory przepisów BHP. Pracodawca może nawet skontrolować, jak wykonujesz swoje obowiązki (potrzeba na to twojej zgody).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here