rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw
pixabay.com

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – czy warto pisać do niego i w czym może ci pomóc? Sprawdzamy jego kompetencje i sposób załatwiania spraw.

Szanse są zazwyczaj nierówne – z jednej strony urzędnicy, z drugiej przedsiębiorca. Jeśli prowadzisz firmę i czujesz, że ten czy inny urząd potraktował cię niesprawiedliwie, to masz sojusznika. Możesz szukać pomocy u Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Jakimi sprawami zajmuje się rzecznik przedsiębiorców?

Przede wszystkim chroni najmniejsze firmy w ich kontaktach z urzędami państwowymi i samorządowymi oraz różnymi instytucjami.

Trzeba pamiętać, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nie zajmuje się spotami między przedsiębiorcami.

Pomoże natomiast – usługa jest bezpłatna – jeśli zostałeś niesprawiedliwie ukarany lub urzędnicy utrudniają rozwój twojej firmy (pamiętaj, że w pewnych sytuacjach masz prawo do błędu przedsiębiorcy!)

rzecznik przedsiębiorców
pixabay.com

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W czym pomoże?

Z ochrony rzecznika korzystają mikro przedsiębiorcy (jesteś nim jeśli w ostatnich 2 latach obrotowych miałeś nie więcej niż 10 pracowników, a obrót netto i osobno suma aktywów w bilansie nie przekroczyły równowartości 2 mln euro), mali (zatrudnionych mniej niż 50 ludzi, obrót i aktywa nie były większe niż równowartość 10 mln euro) oraz średni przedsiębiorcy (mniej niż 250 pracowników, obrót nie przekroczył odpowiednika 50 mln euro, a suma aktywów 43 mln euro).

Sprawę do rzecznik mogą również kierować organizacje przedsiębiorców.

Rzecznik został powołany ustawą z 2018 roku, ale ma już na koncie udane interwencje w sprawach różnego kalibru.

M.in. uchronił przewoźnika od zapłacenia 10 tys. zł kary, obronił przedsiębiorcę w sprawie o przedawnienie obowiązku podatkowego, urząd uwzględnił wniosek firmy w sprawie zajęcia pasa drogowego, a naczelnik urzędu skarbowego wycofał się z egzekucji z domu rodzinnego przedsiębiorcy.

Informacje o działalności rzecznika – w tym interwencje – znajdziesz na stronie internetowej rzecznikmsp.gov.pl.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw – krok po kroku

Wniosek możesz złożyć w warszawskim biurze Rzecznika (ul. Wilcza 46, 00-679 Warszawa, tel.: 22 123 70 70) lub w jednym z oddziałów terenowych (w Krakowie, Gdańsku, Białymstoku i Poznaniu).

Dokument możesz przesłać również listownie lub online.

Nie musisz osobiście występować do Rzecznika, może reprezentować cię pełnomocnik. Wtedy potrzebne będzie załączenie pełnomocnictwa oraz potwierdzenie opłaty skarbowej. Jesteś zwolniony z opłaty jeśli pełnomocnikiem jest ktoś z najbliższej rodziny.

Biuro Rzecznika przyjrzy się twojej sprawie. Po rozpatrzeniu wniosku dowiesz się co dalej. Rzecznik może podjąć czynności, wskazać jakie masz prawa i co możesz zrobić, przekazać sprawę do innej instytucji lub odmówić podjęcia czynności (dostaniesz uzasadnienie).

Zazwyczaj rozpatrzenie wniosku trwa miesiąc, a w przypadku bardziej skomplikowanych spraw trzeba poczekać 2 miesiące.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wniosek
pixabay.com

Rzecznik przedsiębiorców – na to możesz liczyć

Rzecznik stający w obronie przedsiębiorstw może m.in. żądać od urzędów wyjaśnień, informacji i dokumentów; wnieść skargę do sądu administracyjnego; prosić Naczelny Sąd Administracyjny/Sąd Najwyższy o rozstrzygnięcie w przypadku rozbieżnego stosowania prawa przez sądy; wystąpić o rozpoczęcie postępowania administracyjnego, wnosić skargi i skargi kasacyjne do sądu administracyjnego oraz brać udział w postępowaniach (na takich samych prawach jak prokurator).

Jeśli w grę wchodzą sprawy karno-skarbowe, to Rzecznik może złożyć do sądu tylko skargę nadzwyczajną.

Pełne informacje o możliwościach i działaniach Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców znajdziesz na stronie rzecznikmsp.gov.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here