praca zdalna
pixabay.com

Praca w domu była jeszcze niedawno kwestią wyboru. Teraz dla wielu osób praca zdalna jest koniecznością. Jak się dobrze do niej przygotować?

Nagła zmiana nawyków, to duże wyzwanie dla większości osób, które dotychczas pracowały poza domem.

Brak fizycznej obecności przełożonych i związanej z nią presji. Nieobecność kolegów i koleżanek, którzy choć czasem rozpraszali, to również poprawiali samopoczucie (dobre relacje to klucz do motywacji w pracy). Brak jasnego podziału na miejsce pracy i miejsce prywatne.

To wszystko może przyprawić o ból głowy, popsuć relacje domowe i zrujnować naszą produktywność pracy.

Świetne wskazówki, jak przygotować się do pracy z domu przygotował Paweł Tkaczyk, ekspert od marketingu (paweltkaczyk.com).

Sprawdźmy, co proponuje nie tylko specjalistom od pracy w domu.

praca z domu
pixabay.com

Praca w domu – 3 rady jak się do niej przygotować

Tkaczy zauważa, że kluczowe do pracy w domu jest utrzymanie pracowego rytmu (załóż prawdziwe spodnie lub zrób makijaż), troska o rytuały przejściowe (np. zrobienie kawy po porannym rytuale oznacza, że zaczynasz dzień pracy, a sporządzenie planu na jutro zakończy go) i rozdzielenie stref przeznaczonych na robotę i odpoczynek.

Ten ostatni element jest szczególnie ważny.

Z badań wynika, że osobom, które na stałe pracują w domu, najbardziej doskwiera brak wyraźnej granicy między życiem zawodowym i prywatnym.

Możesz temu zaradzić, np. wyznaczając miejsca w których tylko pracujesz. Jeśli chcesz obejrzeć serial, to odchodzisz od biurka i siadasz na kanapie lub używasz innego urządzenia.

I tak, nie należy pracować w łóżku.

Dzięki tym wskazówkom będzie łatwiej adoptować się do wymuszonej sytuacją zmiany.

Człowiek generalnie bardzo nie lubi zmian, a obecne spadły na nas dość gwałtownie. Zrób wszystko, aby zachować tyle ze swoich przyzwyczajeń, ile tylko możesz. Dbając o te z pozoru mało znaczące szczegóły sprawisz, że adaptacja do nowego przyjdzie o wiele łatwiej – wskazuje Paweł Tkaczyk.

Paweł Tkaczy proponuje 3 polskie aplikacje/programy, które ułatwią zmianę czyli pracę w domu.

  1. Fortask – narzędzie do organizacji projektów i zadań (pl.fortask.com)

„Fortask sprawdza się rewelacyjnie jako narzędzie do samoorganizacji – jeśli planujesz na przykład stworzenie kursu online czy realizujesz samodzielnie jakiś projekt (tak, są projekty!) a potem bardzo gładko skaluje się w górę. Możesz dołączyć kolejną osobę, a potem jeszcze jedną… – rekomenduje Paweł Tkaczyk.

Fortask jest darmowy dla trzech osób – udział większej liczby pracowników jest płatny.

telepraca
unsplash.com

Praca w domu i samodyscyplina

2. Timecamp – odmierzanie czasu pracy (timecamp.com)

Narzędzie, które ułatwia samodyscyplinę. Jeśli masz za sobą pierwsze dni czy tygodnie pracy zdalnej, to wiesz, jak trudno narzucić sobie reżim skupionej pracy nad zadaniem.

Przecież nie ma w pobliżu kierownika, który groźnie spojrzy jeśli zbyt długo gawędzisz w kuchni z kolegą.

Timecamp pozwoli ci śledzić ile czasu poświęcasz na pracę przy komputerze. Mierzy minuty strawione na mediach społecznościowych i te wykorzystanie bardziej produktywnie.

Możesz też samodzielnie ustalać ile czasu spędzisz na konkretnym zadaniu, np. czytaniu i pisaniu mejli.

Aplikacja jest darmowa dla jednej osoby.

3. Teamdeck – podział pracy zespołu (teamdeck.io)

Paweł Tkaczyk rekomenduje Teamdeck do delegacji zadań w ramach zespołów stacjonarnych i zdalnych.

Dzięki Teamdeck możesz rozdzielić zadania między członków zespołu, sprawdzić jak przebiega ich realizacja, interweniować jeśli pojawia się kryzys, bo np. ktoś ma zbyt dużo pracy.

Program ułatwia analizę zasobów oraz planowanie na przyszłość. Szybko wyłapiesz potencjalne zagrożenia i będziesz wiedział ile czasu realnie zajmuje wykonanie konkretnych zadań.

Wspomniane 3 narzędzie pomogą każdemu, nie tylko starym wyjadaczom telepracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here