jaka praca
unsplash.com

Jaki zawód jest dla ciebie najlepszy, da pieniądze i satysfakcję? Odpowiedź jest prawdopodobnie inna niż myślisz. Rzuć okiem na naszych 5 wskazówek.

Wiele osób marzy, żeby w życiu mieć pracę, którą kochają. Jak to osiągnąć? Popularna wskazówka mówi: podążaj za swoją pasją. Zarabiaj na tym, co sprawia ci największa frajdę. Wtedy właściwie nie będziesz pracował. Motywacja do działania znajdzie się sama.

Jaka jest zatem najlepsza odpowiedź na pytanie: „jaki zawód wybrać„? Inna niż podejrzewasz.

Często rzecz nie w tym, co  robisz, tylko jak to robisz. Dlatego zamiast zastanawiać się, jaka praca dla mnie będzie najlepsza, sprawdź, jak być najlepszym w tym, co robisz.

Jaki zawód da ci satysfakcję – 5 wskazówek

Nie ma znaczenia, jaki zawód wybierzesz na początku – to ryzykowna teza, wiemy. Jednak prawdziwa po spełnieniu dwóch warunków:

  • wybierzesz zawód, który ma wzięcie na rynku (jest dobrze opłacany, poszukiwany przez pracodawców)
  • masz szansę rozwijać swoje umiejętności

Cal Newport, profesor Georgetown University i autor książek o tym jak pracować i robić karierę, nie zostawia suchej nitki na idei podążania za pasją. Dlaczego?

jaki zawód wybrać
unsplash.com

Jaki zawód wybrać? Pułapka pogoni za pasją

Większość ludzi nie wie, jaka jest ich pasja. Nawet jeśli ją mają, to często trudno przekuć ją w pracę zawodową.

Lubisz piłkę nożną lub śpiewanie – jak zarobić na tym pieniądze? Karkołomne zadanie. Owszem, są wyjątki – zawodowi piłkarze czy piosenkarki. Zdecydowana większość osób nie ma szans powtórzyć ich drogi.

Przez taką pogoń za marzeniami możesz pogrążyć się w ciągłej frustracji. Będziesz niezadowolony ze swojego zajęcia, bo przecież gdzieś tam czeka na ciebie ta jedna, niesamowita praca marzeń.

Newport radzi: zamiast pytać, co świat ma ci do zaproponowania (droga pasji), zapytaj, co ty zaoferujesz światu (droga rzemieślnika).

Bądź tak dobry, w tym co robisz, że nikt nie będzie mógł cie zignorować. Nabądź rzadkie i cenione przez pracodawców umiejętności.

Zdobywając kompetencje i szlifując umiejętności będziesz miał coraz większą satysfakcję i lepsze zarobki.

Jak się do tego zabrać? Cal Newport proponuje 5 kroków, żeby zebrać kapitał zawody, który zapewni ci satysfakcję z pracy.

Jaka praca dla mnie czyli twój kapitał zawodowy

Jak zostać mistrzem? Trzeba ćwiczyć jak muzycy, szachiści lub inni sportowcy. Droga na szczyt wiedzie przez przemyślaną praktykę.

  1. Określ na jakim rynku działasz

Większość zawodów mieści się w ramach dwóch rynków pracy. Prof. Cal Newport nazywa je: „aukcyjnym” oraz „zwycięzca bierze wszystko”.

Rynek „aukcji” wymaga różnych umiejętności i doświadczeń. Gromadzisz je, a potem wykorzystujesz w swojej pracy. Np. robisz marketing w firmie zajmującej się energią odnawialną. Niewątpliwie przydadzą się studia kierunkowe, doświadczenie z pracy w agencji reklamowej, znajomość zasad content marketingu czy reklamy internetowej (kampanie AdWords).

Tymczasem na rynku „zwycięzca bierze wszystko” ważna jest tylko jedna umiejętność. Newport daje przykład człowieka, który pisze scenariusze do seriali telewizyjnych. U niego na pierwszym miejscu jest jakość przygotowanego scenariusza.

2. Jaki jest typ twojego kapitału zawodowego

Na rynku „zwycięzca bierze wszystko” skupiasz się na jednej umiejętności, która da ci przewagę nad konkurentami. Tutaj działa zasada Pareto (80/20) – większość efektów bierze się z mniejszości działań.

Potrzebujesz wielu umiejętności (rynek „aukcyjny”)? Newport radzi szukać „otwartych drzwi” – okazji do zbierania kapitału zawodowego.

Przykład: zaczynasz od stażu w agencji interaktywnej, potem pracujesz w biurze promocji w urzędzie, robisz studia podyplomowe, znajdujesz ogłoszenie o pracę w cieszącej się dobra renomą agencji reklamowej itd. Kolejny krok jest możliwy dzięki poprzedniemu, idziesz od drzwi do drzwi. Twój portfel z kapitałem zawodowym jest coraz grubszy.

jaki zawód do ciebie pasuje
unsplash.com

Jaka praca – wychodź poza granice komfortu

3. Określ, co to znaczy „być dobrym”

Musisz mieć wyznaczony cel. W każdym fachu jest nieco inaczej.

Bycie dobrym może oznaczać zarabianie więcej pieniędzy, pracę w bardziej prestiżowej firmie lub przygotowanie materiału na najwyższym poziomie.

4. Wychodź poza granice komfortu

Robienie tego w czym jesteś dobry sprawia przyjemność. Jednak w ten sposób nie zdobywasz nowej wiedzy i umiejętności. Tymczasem przemyślana nauka oznacza – tak, tak – naukę.

Droga do sukcesu wiedzie przez ciągłe testowanie. Robisz coś i starasz się zdobyć informację zwrotną – najlepiej negatywną, bo wtedy masz szansę na poprawę.

Oczywiście, to nie jest przyjemne, jednak gwarantuje rozwój.

5. Bądź cierpliwy

Chcemy sukcesu z dnia na dzień. Tymczasem w życiu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zbieraj doświadczenia i umiejętności. To jak z budową domu: cegła na cegłę, cegła na cegłę.

Jeśli zaufasz procesowi, to jesteś niemal skazany na sukces.

Budując kapitał zawodowy, stając się coraz lepszym rzemieślnikiem, wchodzisz na drogę do mistrzostwa. Coraz lepsze wykonywania pracy da ci satysfakcję o której może pomarzyć większość osób goniących za pasją.

Co zrobić, jeśli od początku nienawidzisz pracy, która np. jest sprzeczna z twoimi zasadami?

Naturalnie w takiej sytuacji szansa, że zmienisz swoje nastawienie jest znikoma. Motywacja do pracy będzie wymagała nadludzkiego wysiłku. Najlepsza rada: szybko poszukaj innego zajęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here