przerwa w pracy kodeks pracy
pixabay.com

Przerwa w pracy dla etatowca trwa 15 minut oraz po 5 minut po każdej godzinie spędzonej przed komputerem. Pracodawca może też zgodzić się na dodatkową godzinę. Jak najmądrzej wykorzystać ten czas?

Badacze uważają, że możesz robić dobre i słabe przerwy w pracy. Dobre zmniejszą zmęczenie psychiczne, poprawią funkcjonowanie mózgu, zwiększą motywację do działania i złagodzą nudę.

Słabe przerwy sprawią, że będziesz nawet bardziej wyczerpany.

Szybki przykład: regularne sięganie po smartfona, żeby się odprężyć grozi rosnącą nudą. Natomiast spacer lub krótkie ćwiczenia naładują twoje umysłowe i fizyczne baterie

Ciekawe fakty dotyczące sztuki brania przerw w pracy zebrał Nir Eyal, autor książki „Indistractable” w artykule na swojej stronie domowej www.nirandfar.com.

przerwa w pracy przy komputerze
pixabay.com

Przerwa w pracy – najlepsze sposoby

Zanim przejdziemy do szczegółów, jak najlepiej odpoczywać, sprawdźmy, co o przerwach mówią przepisy prawa.

Pamiętaj, że inaczej wygląda sytuacja osób, które pracują zdalnie. Pracując z domu siłą rzeczy masz większą swobodę decydowania, kiedy weźmiesz przerwę na odświeżenie sił.

Przerwa w pracy i kodeks pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, osoba zatrudniona na etacie ma prawo do 15 minutowej przerwy o ile jej wymiar czasu pracy nie jest mniejszy niż 6 godzin.

Trzeba pamiętać, że podczas tej przerwy pracownik nie powinien opuszczać zakładu pracy.

Pracodawca może też zgodzić się na maksymalnie 60 minutową, dodatkową przerwę. Nie jest ona wliczana do czasu pracy. Nie jest też płatna. W tym czasie można wyjść z firmy i załatwić osobiste sprawy.

Przerwa w pracy przy komputerze

Pracujesz przy komputerze? Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy, masz prawo do dodatkowej, trwającej 5 minut przerwy.

Taką przerwę możesz robić po każdej godzinie pracy przed ekranem komputera.

Przerwa w pracy przy komputerze jest płatna i wliczana do czasu pracy.

Już wiemy ile mamy czasu na przerwę podczas pracy etatowej w zakładzie pracy. Na co wykorzystać ten czas?

przerwa w pracy ile trwa
pixabay.com

Przerwa w pracy – na co ją wykorzystać?

Wiele osób w chwili przerwy sięga po smartfona. Na moment znajduje ulgę, bo przejrzenie portali społecznościowych czy informacyjnych zaspokoi ciekawość.

Jednak na dłuższą metę to szkodliwy nawyk. Mózg przyzwyczaja się do częstej stymulacji i coraz bardziej jej potrzebuje. Szybciej nudzimy się i częściej zerkamy na wyświetlacz telefonu.

Nuda w pracy może się pogłębić przez częste korzystanie ze smartfona.

„Z dziesięcioleci badań nad uczeniem się i zachowaniem wiemy, że im krótszy jest czas między nagrodami, tym silniejszy jest chęć ukończenia tego zachowania i zdobycia nagrody” – Nir Eyal cytuje dr Gazzaley, neurobiolog i dr Rosen, psycholog autorów „The Distracted Mind”.

Podczas przerw najlepiej zająć umysł czymś niezwiązanym z pracą. Dlatego lepiej nie zmieniać ekranu laptopa na wyświetlacz smartfona – wtedy nasz mózg nie odpocznie.

Naukowcy zalecają robienie krótkich przerw, które dadzą odetchnąć częściom mózg odpowiedzialnym za pracę umysłową. To najlepszy sposób na odświeżenie zdolności do koncentracji uwagi na pracy.

Nir Eyal proponuje następujące czynności:

  1. Idź na spacer. Kontakt z naturą wyśmienicie regeneruje umysł. Jeśli nie możesz wyjść z biura, to wystarczy nawet spojrzenie na zdjęcie lasu lub innego elementu przyrody. Świetnie zadziała też obejrzeniu kilka minut filmu z góry czy plaży.
  2. Pozwól sobie na „nicnierobienie”. Ilu z nas ma chwile podczas pracy, kiedy nie myśli i nie robi nic konkretnego? Tymczasem takie „zawieszenie” pozwala odpocząć mózgowi (dodatkowo pobudzi kreatywność). Zacznij od 2 minut dekoncentracji.
  3. Daj odpocząć oczom. Eyal proponuje ćwiczenie 20-20-20. Co 20 minut odrywasz oczy od monitora i patrzysz przez 20 sekund na przedmiot oddalony o 20 stóp czyli 6 metrów – już wiesz, że najlepiej patrzeć na kwiatek.
  4. Śmiej się. Śmiech poprawia krążenie krwi, daje odprężenie, poprawia pamięć
  5. Ćwicz. U osób na etacie 40 minut biegu czy trening na siłowni raczej nie wchodzi w grę (chyba, że pracujesz w Google lub innej nowoczesnej korporacji). Możesz natomiast przez kilka minut robić przysiady czy pompki lub energicznie spacerować, żeby poprawić uwagę i pamięć.

Następnym razem, gdy będziesz musiał zrobić sobie przerwę w pracy, zignoruj ​​smartfon i pomiń kanały informacyjne. Wybierz działanie, które pomoże w regeneracji. Dzięki temu poczujesz się odświeżony i lepiej przygotowany na resztę dnia – podkreśla NIR Eyal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here