zarządzanie czasem
unsplash.com

Zarządzanie czasem będzie łatwiejsze jeśli sięgniesz po książki wybitnych specjalistów z tej dziedziny. Covey, Allen i Keller – nasza rekomendacja dla zapracowanych.

Owszem, można na własnej skórze testować, co się sprawdza, a co nie. Jednak jeśli chodzi o tak ważną rzecz, jak zarządzanie czasem, to lepiej poradzić się kogoś mądrzejszego.

Dlatego proponujemy wam najlepsze książki o metodach organizacji czasu. Ich autorzy nie są gwiazdami jednego sezonu. Każda z tych prac od wielu lat służy przedsiębiorcom i ludziom pracującym na etacie.

Oto wybór książek, które warto przeczytać. I to szybko!

organizacja czasu książka
unsplash.com

Zarządzanie czasem – książki, których lepiej przeczytać (dla własnego dobra)

Jedna rzecz, Gary Keller

To Gary Keller ukuł twierdzenie, które powinno przyświecać każdemu z nas.

Kiedy planujesz wieczorem kolejny dzień (to dobry nawyk!) pomyśl: jaka jest jedna sprawa, której załatwienie sprawi, że inne będą o wiele łatwiejsze lub nawet niepotrzebne?

Keller nazywa swój model zasadą Pareto (80/20) na sterydach. Rzeczywiście, zapewnia pełną koncentrację priorytetach. Nie ma miejsce na prokrastynację czy multitasking!

Owszem, Keller jedzie po bandzie i nie bierze jeńców. Jednak daje też praktyczne wskazówki, jak zastosować jego koncepcję w codziennym życiu (nawet jeśli nie pracujesz na swoim).

Getting Things Done, David Allen

Allen jest twórcą bardzo popularnego systemu zwanego GTD (od Getting Things Done). To kompletne podejście do zarządzania zadaniami, projektami i sprawami, które codziennie do nas trafiają.

Autor oferuje system, który ułatwi ci szybką oceną co jest ważne, czym trzeba się zająć, a co delegować. Dzięki GTD nie będziesz miał chaosu w dokumentach.

Na początku GTD może sprawiać wrażenie skomplikowanego systemu. Szczególnie jeśli porównasz go do np. metody ABC, jednej z najbardziej popularnych metod zarządzania czasem.

Jednak odrobina wprawy i zobaczysz, jakie korzyści osiągniesz stosując pomysły Allena.

zarządzanie czasem książka
unsplash.com

Zarządzanie czasem – książka o czymś więcej

Siedem nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey

„Siedem nawyków” dotyczy nie tylko organizacji czasu – to przewodnik po tym, jak uporządkować swoje życie zawodowe i rodzinne.

Covey proponuje m.in. proaktywne podejście do wszystkich wyzwań, działanie z wizją końca czy robienie najpierw tego, co jest najważniejsze.

Autor reformuje matrycę zarządzania czasem opracowaną przez Dwighta Eisenhowera.

Prezydent Stanów Zjednoczonych proponował, żeby zadania dzielić na ważne/pilne, ważne/niepilne oraz pilne/nieważne i błahe/niepilne. Kolejnym krokiem jest zabranie się za pierwszy rodzaj działań czyli te oznaczone jako istotne i niecierpiące zwłoki.

Covey ma nieco inne spojrzenie na organizację czasu pracy. Radzi, żebyśmy na pierwszy ogień brali sprawy ważne, ale niekoniecznie pilne. Zauważył, że często to, co daje nam długofalowe, świetne rezultaty, przegrywa z tym co pilne.

W praktyce polega to na tym, żeby błyskawicznie załatwiać sprawy rzeczywiście pilne i starać się, żeby było ich jak najmniej. Dzięki temu zyskasz czas na sprawy ważne.

Im będziesz lepszy w zarządzaniu sprawami ważnymi, tym większa szansa – według Stephena Coveya – że ubędzie ci pilnych zadań. Przestaną się pojawiać. Taki będzie rezultat skupienia na długofalowych, ważnych kwestiach.

Sprawy pilne, ale błahe należy delegować, a te z trzeciej kategorii – nieważne/niepilne – najlepiej wrzucić do kosza na śmieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here