nawyki
unsplash.com

Dobre nawyki – jak o nie zadbać, żeby mieć lepsze efekty w pracy czy biznesie? Podpowiadamy od czego zacząć i co robić krok po kroku.

Jesteśmy sumą nawyków – zachowań, które powtarzamy codziennie lub prawie codziennie. Bez względu czy mówimy o życiu prywatnym lub prowadzeniu firmy jednoosobowej.

Przyjmuje się, że są dobre nawyki i te szkodzące nam. Jednak James Clear w „Atomowych nawykach” zauważył: nie ma złych nawyków. Wszystko, co robimy przynosi nam korzyść. Przecież paląc papierosa zabijamy stres lub nudę.

Problem w tym, że niektóre nawyki przynoszą korzyść krótkotrwałą, a w perspektywie szkodzą, np. palenie papierosów. To właśnie złe nawyki.

Tymczasem dobre nawyki, to często zachowania, które na początku są męczące, ale w dłuższej perspektywie przynoszą wspaniałe korzyści.

Pomyśl np. o regularnym trenowaniu na siłowni.

dobre nawyki w pracy
unsplash.com

Dobre nawyki – od tego zacznij

Nawyki, to czynności regularnie powtarzane w sposób automatyczny. Do najprostszych i powszechnych należy mycie zębów czy ubieranie się przed wyjściem z domu. Są tak oczywiste, że nie musimy o nich myśleć.

Co zrobić, żeby zatroszczyć się o nawyki przynoszące długotrwałe efekty?

Dobre nawyki człowieka sukces

James Clear radzi: najpierw pomyśl, kim chciałbyś być. Jaka jest twoja docelowa tożsamość?

„Chcę być miliarderem” – to zbyt ogólne. Praktyczniej stwierdzić: „Jestem przedsiębiorcą, który dobrze zarządza swoją firmą”.

Co robi przedsiębiorca, który potrafi zarabiać pieniądze i dobrze prowadzić firmę?

Musisz przygotować listę nawyków takiej osoby. Co robi codziennie, regularnie, żeby osiągnąć dobre wyniki?

Masz już gotową taką listę?

Pomyśl, jak przekuć te zachowania w nawyki, czyli czynności wykonywane bez namysłu, automatycznie.

Np. dobry przedsiębiorca prawidłowo zarządza czasem. Każdego wieczora siada w fotelu i wybiera jedną ważną rzecz, którą zrobi następnego dnia. Ważną, czyli taką, której wykonanie sprawi, że wszystko inne będzie łatwiejsze lub niepotrzebne.

Inna cecha wyśmienitego biznesmena: troska o produktywność pracy. Czy znasz człowieka sukcesu, który nie koncentruje się na tym, co przynosi mu pożądane efekty?

Dobrym nawykiem, może być np. blokowanie czasu czyli wykorzystanie zasady Pareto w praktyce.

Możesz też założyć, że dobry przedsiębiorca poszerza swoją wiedzę. Czyta kogo będzie obowiązywała kasa fiskalna w 2020 roku, jakie są ulgi i umorzenia w ZUS lub czym się różni spółka partnerska od spółki jawnej czy spółki komandytowej. To tylko proste przykłady, łatwo znajdziesz własne.

dobre nawyki przedsiębiorcy
unsplash.com

Dobre nawyki – technologia

Naturalnie sama lista nawyków i dobre chęci nie pomogą. Jak wypracować nawyki, które przyniosą ci korzyści?

Zacznij od pierwszego, możliwie łatwego kroku.

Czynności, która nie wymaga prawie żadnego wysiłku. Podobnie, jak nie żądasz od dziecka, żeby od razu czytało (najpierw musi poznać litery), tak samo zrób na początek coś szalenie prostego. Tak, żebyś odniósł pewny sukces.

To sukcesy – nawet teoretycznie śmiesznie łatwe do osiągnięcia – są paliwem dla motywacji. 

Robisz coś, odnosisz sukces, masz ochotę na więcej. Tak rodzi się motywacja do działania.

Powtarzanie jednej bardzo prostej czynności dzień po dniu, sprawi, że zachowanie wejdzie ci w nawyk. Potem możesz – jeśli jest taka potrzeba – zwiększyć stopień trudności.

Przykład: zależy ci na dobrej organizacji czasu pracy. Nawyk: wieczorem zaplanujesz na następny dzień wykonanie jednego, kluczowego zadania. Decydujesz: po zjedzeniu kolacji siądę w gabinecie z notesem i kalendarzem i przez 5 minut przemyślę plan.

Na początek tylko 5 minut. Kto nie znajdzie tyle czasu wieczorem?

Powtarzaj ten mechanizm każdego dnia i z pewnością wejdzie ci po pewnym czasie w krew.

Naturalnie możesz później przeznaczyć na planowanie 10, 20, 30 minut. To jak z wyciskaniem sztangi w siłowni – startujesz od 10 kg, a po pewnym czasie unosisz nad klatką piersiową 50 czy 70 kg.

Według badaczy na nabranie nawyku potrzeba ok. 60 dni – wszystko zależy od skomplikowania zadania.

Dlaczego nawyki są ważne?

Pamiętaj, co powiedział Jim Ryun: „Motywacja jest tym, co sprawi, że zaczniesz. Nawyki zaś tym, co sprawi, że będziesz działał”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here