ciężka praca popłaca
pixabay.com

Ciężka praca lubi ludzi sukcesu. Wiele wskazuje, na to, że aby wspiąć się na szczyt, trzeba być coraz lepszym w tym, co się robi. To wymaga wielu godzin harówki.

Wielu z nas marzy o drodze na skróty. Zastanawiamy się, co zrobić, żeby osiągnąć sukces w pracy lub biznesie, jednak szybciej niż za tysiące godzin spędzonych w biurze lub firmie.

Czy taki skrót istnieje? Czy rzeczywiście ciężka praca jest jedyną drogą na szczyt? Naturalnie jeśli nasi rodzice byli miliarderami, to mamy ułatwione zadanie.

A pozostałe osoby?

ludzie sukcesu ciężka praca
pixabay.com

Ciężka praca = sukces?

Jaka jest recepta na ekstremalny sukces (myślimy tutaj nie tylko o tym, jak zarobić pieniądze, duże pieniądze)?

Ludzie, którzy chcą go osiągnąć muszą zorganizować całe swoje życie wokół tego jednego przedsięwzięcia. Muszą być monomaniakami, nawet megalomaniakami jeśli chodzi o ich dążenie – stwierdza Dean Keith Simonton, profesor psychologii, który bada ludzi sukcesu.

Simonton dodaje, że trzeba zacząć wcześnie, wytrwale pracować i nigdy się nie poddawać.

Badacz nie pozostawia złudzeń: sukces nie jest dla leniwych, zbyt żywych czy ulegających prokrastynacji.

Słowa Simontona przywołuje Eric Barker, autor książki „Barking Up the Wrong Tree”. Barker dopowiada:

Jeśli chcesz usłyszeć, że możesz zarobić milion dolarów i być znanym z tego, że pracujesz, tylko kiedy masz ochotę i nic nie poświęcasz, to cóż, lepiej zamknij tą książkę. Trafiłeś w złe miejsce – radzi Barker.

Jednym słowem nie ma sukcesu bez ciężkiej pracy. Możesz być mistrzem organizacji pracy i zarządzania czasem, świetnie, jednak i tak musisz zrobić robotę.

Ciężka praca popłaca

Co do zasady: ludzie z największymi wynikami, mają też najbardziej dostrzegalny wkład.

Barker radzi wykonać eksperyment. Wybierz setkę osób, które są najlepsze w danej dziedzinie. Jaki jest pierwiastek kwadratowy z tej liczby? Oczywiście 10.

Prawo Dereka Price’a (brytyjskiego historyka nauki, fizyka i informatyka) mówi, że tych 10 osób jest odpowiedzialnych za najwięcej pracy – połowę wartych uwagi efektów.

Prawo Price’a widać w nauce, sztuce i wśród profesjonalistów z każdej branży.

10 procent najlepszych pracowników wytworzy 80 proc. więcej niż przeciętny pracownik i 700 procent więcej niż najgorszych 10 – stwierdza Barker.

Naturalnie, żeby osiągnąć taki wynik, potrzeba czasu. To oznacza o wiele więcej godzin w biurze czy firmie niż u przeciętnego człowieka (60+ godzin tygodniowo nie jest niczym nadzwyczajnym).

Żeby odnieść sukces w korporacji musisz mieć energię i wytrzymałość – Barker przywołuje słowa Jeffrey’a Pfeffera z uniwersytetu Stanforda.

jak odnieść sukces
pixabay.com

Czy da się osiągnąć sukces na skróty

Oczywiście, nie ma sensu zużywać więcej energii niż potrzeba. Dlatego stosuj np. zasadę Pareto, żeby wycisnąć więcej z 24 godzin, które masz na dobę.

Jednak jeśli postawimy obok siebie dwie osoby – podobnie utalentowane i efektywne – to wygra, ta, która poświęciła na pracę więcej czasu.

Różnica w „wydanym” czasie odróżnia, jak podkreśla Barker, całkiem dobrych od naprawdę wspaniałych.

Trzeba być bystrym, oczywiście. Większość osób, które odniosły znaczący sukces jest bardziej inteligentna od przeciętnego zjadacza chleba (IQ 120 i więcej).

Jednak powyżej tego progu liczą się godziny spędzone nad pracą, a nie szczęście czy dodatkowe punkty w teście na IQ.

Oczywiście liczba godzin nie przełoży się magicznie na gigantyczny sukces.

Musisz być coraz lepszy w tym, co robisz. Dążyć do mistrzostwa i stale powiększać swoje kompetencje (to gwarantuje również motywacją do pracy).

I jeszcze słowo o pieniądzach, jeśli one mają być miarą sukcesu (sprawdź czy pieniądze dają szczęście).

Możesz osiągnąć finansowy sukces, nawet jeśli nie pochodzisz z bogatej rodziny i nie miałeś szczęścia w totka.

Ludzie, którzy doszli od zera do fortuny mają sprawdzoną radę. Będziesz majętny jeśli przepaść między twoimi dochodami, a wydatkami będzie rosła.

Droga do dużych pieniędzy wiedzie przez oszczędzanie i stopniowe lecz ciągłe powiększanie dochodu i majątku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here